Profil škôlky

O našej MŠ

Vlastné zameranie.
 Výchovno-vzdelávacia činnosť je systematická a plánovaná, realizovaná v súlade so ŠKVP Zdravé dieťa. Našim hlavným cieľom a poslaním je nadväzovať na výchovu dieťaťa v rodine a obohacovať ju o cieľavedomú, systematickú výchovu, zameranú na všestranný rozvoj osobnosti dieťaťa v súlade s jeho vekovými a individuálnymi osobitosťami. Pedagogické pôsobenie je zamerané na zdravý fyzický rozvoj každého dieťaťa individuálne, na rozvoj jeho intelektu reči, rozumových a tvorivých schopností, pracovných zručností, socializácie v kolektíve. Učiť deti hrou v bohatom podnetnom prostredí a všestranne pripraviť deti na školu, je našou každodennou prioritou.
Špecifiká našej profilácie:
 v podpore zdravia sa orientovať na zásady správnej výživy s cieľom zabezpečiť deťom zdravý vývin, duševnú pohodu a zdravie v dospelosti
 skvalitnenie výchovno-vzdelávacieho procesu s dôrazom na prípravu detí na vstup do základnej školy, zamerať pozornosť na deti s odloženou školskou dochádzkou
 podporovať environmentálne bádateľské aktivity zamerané na tvorbu a ochranu životného prostredia
 pokračovať v intenzívnej výučbe anglického jazyka s postupnosťou výučby anglického jazyka v základnej škole
 rozširovať možnosti rozvíjať hudobný, tanečný, spevácky a výtvarný talent detí
 presadzovať zdravú vyživu v MŠ aj v rodine projektami Týždeň zdravia a Svetový deň mlieka.
 naďalej pokračovať v predplaveckom výcviku v spolupráci so ZŠ Buzica
 realizáciou projektu Evička nám ochorela a v spolupráci so Červeným krížom a Záchrannou službou Košice  utvárať vhodné podmienky pre ochranu a starostlivosť detí  o svoje zdravie a zdravie iných.
 individuálne sa venovať rozvoju všetkých nezrelých psychických funkcií deťom  s odkladom povinnej školskej dochádzky; dbať na dobrú prípravu a plynulý prechod  do základnej školy v spolupráci s pedagogicko-psychologickou poradňou
  realizovať  viacboj všestrannosti, turistické vychádzky,  ochutnávku pomazánok,tekvicovu slávnosť,Deň mlieka
   v záujme ochrany detí zabezpečovať dodržiavanie „Deklarácie práv dieťaťa a Dohovoru o právach dieťaťa v školských zariadeniach".
Naďalej pracovať v projektoch:
 Medvedík Nivea
 Týždeň zdravia a Svetový deň mlieka.
Stručná charakteristika našej materskej školy „Stonôžka“
Veľkosť školy: Naša materská škola je typizovaná štvortriedna budova so školskou kuchyňou a vlastnými hygienickými priestormi. Je umiestnená v centre mesta Moldava n/B, vzdialená niekoľko metrov  od cestnej komunikácie.
Charakteristika detí: Zaškoľujeme deti od 2,5 roka do 6 rokov, ale aj deti s odloženou povinnou školskou dochádzkou. Dochádzajú k nám deti z Moldavy n/B a  aj  zo spádových obcí: Debraď, Jasov, Drienovec.
Spolupráca s rodičmi a inými subjektmi: Rodičia detí sú organizovaní v Občianskom  združení, ktoré zasadá podľa potreby MŠ. V MŠ aktívne funguje aj  Rada školy . Spolupracujeme s Mestským kultúrnym strediskom, s Centrom voľného času, ZUŠ  s Mestským úradom a so Základnými školami.
 Komunikáciu a spoluprácu s rodičmi pokladáme za  jednu z našich prioritných úloh. Škola je otvorená pri konzultácii a vyjadrovaní postrehov, požiadaviek, problémov a návrhov. Vítame rodičovskú otvorenosť a konštruktívnosť návrhov pri našej tvorivej výchovno-vzdelávacej práci.
  Tešíme sa na spoluprácu  s rodičmi tých detí, ktoré navštevujú materskú školu, ale i nových detí, ktoré po prvý raz  čoskoro prekročia prah našej materskej školy .
 Profil absolventa
 Dieťa má samostatne vedieť a správne pouţívať sebaobslužné a hygienické návyky, má mať  vytvorený pozitívny vzťah k svojmu zdraviu a k zdraviu iných, má mať rozvinuté pozitívne morálne a vôľové vlastnosti, je samostatné, vytrvalé, má mať pozitívny vzťah k pracovným činnostiam a k životnému prostrediu, uvedomuje si seba a rešpektuje iných, dokáže veku primerane hodnotiť seba a iných. Pozná a má úctu k tradíciám, pozná sviatky, piesne a básne. Zrozumiteľne rozpráva a správne používa jazykové výrazy. Absolvent predprimárneho vzdelania je pripravený na vstup do primárneho vzdelávania v základnej škole a na ďalší aktívny život v spoločnosti.
Predprimárne vzdelávanie umožní rozvoj (štátneho) jazyka. Položí základy vnímania a poznávania prírodných a spoločenských vied, zabezpečí rozvoj fyzickej a pohybovej stránky, povedomie zdravia a rozvoj osobnosti dieťaťa prostredníctvom kultúry a umenia, pričom bázou je realita dieťaťa.
Absolvent predprimárneho vzdelávania získa poznatky a schopnosti, ktoré majú význam vo vzťahu k propedeutike (základom) kultúrnej, čitateľskej, matematickej a prírodovednej gramotnosti.
V materskej škole sa rozvíjajú tieto kompetencie:
Psychomotorické kompetencie
Osobnostné (intrapersonálne) kompetencie